2019 Awards Winter Conference NWSS


 

2019 NWSS Pen Show Results 

Overall Champion Pen Show

LDR Pantaloon Prophet 2D179

Reserve Champion Female

CCY John Deere 2C166-B0

Grand Champion Female

LDR Pantaloon Prophet 2D179

Reserve Champion Male

TRY Flyn 2E096 

Grand Champion Male 

PHSBR Shiva 2D024

Fall Bull Pen Class

1.    CBC Odin 

2.    BCR Booker 2F018

Fall Heifer Pen Class

1.    PBF Ellie 2F044

2.    GLR Elsy 2F029

3.    BCR Nia 2F064

Spring Bull Pen Class

1.    BCR Groot 2F014

2.    PBF Racer 2F042

3.    BCR Prince Albert 2F016

4.    SCR Marley 2F065

Spring Heifer Pen Class

1.    PBF Indra 2F043

2.    SCR Jita 2F066

3.    WILY Iris 2F022

4.    TRY Idalah 2F053

5.    GLR Reba 2F028

6.    LDR Rolexa 2F035

Yearling Male Pen Class

1.    TRY Flyn 2E096

2.    CBC Arlo 2E151

3.    TQWY Echo 2E150

4.    2KR Alexander 2E014

5.    GLR Baccus 2E107

6.    SCR Laki 2E134 

Yearling Female Pen Class

1.    TRY Cinderella 2E090

2.    TQWY Fancy Face 2E088

3.    TRY Rapunzel 2E094

4.    TQWY Enchantress 2E147

5.    CBC Dawa

6.    TRY Belle 2E093

Two Year Old Male Pen Class

1.    PHSBR Shiva 2D024

2.    GLR Little Bighorn 2D070

3.    GLR Renegade 2D071

Two Year Old Female Pen Class

1.    LDR Pantaloon Prophet 2D179

2.    PBF Suvi 2D131

3.    TQWY Daisy Mae 2D003

4.    LDR Rock Vixen 2D182

5.    KCCH Yadele 2D243

6.    LDR Flashdancer 2D181

Aged Male Pen Class

1.    TRY Apollo B078

2.    LDR Huckleberry 2C236

3.    HPY Diego Y053

Aged Female Pen Class

1.    CCY John Deere 2C166-B0

2.    LDR Bearcat 2C111

3.    PY1 CoCo B046

4.    ILYA Choux Choux A079

5.    ILYA Fluga A080

 

2019 NWSS High Point Results  

15 Points

PBF Indra 2F043

12 Points

PBF Ellie 2F044

PBF Suvi

CCY John Deere 2C166-B0

2KR Alexander

11 Points

SCR Marley 2F065

SCR Groot 2F014

SCR Jita 2F066

10 Points

GLR Elsy 2F029

BCR Kitty 2F019

HPY Diego Y053

 

2019 NWSS Fiber Show Results

Under 1 Year Fiber Class

1.    BCR Kitty 2F019

2.    THY Fable 2F055

3.    PBF Indra 2F043

4.    GPR Ruth 2F062

5.    SCR Marley 2D065

6.    BCR Groot 2F014

Over 1 Year Fiber Class

1.    SCR Laki 2E134

2.    GLR Baccus 2E107

3.    PY1 Coco B046

4.    2KR Alexander 2E014

5.    GLR Renegade 2D071

6.    PBF Suvi 2D131

Reserve Champion Female 

THY Fable 2F055

Grand Champion Female

BCR Kitty 2F019

Reserve Champion Male

BCR Groot 2F014

Grand Champion Male

SCR Marley 2D065

Overall Champion Fiber Class

BCR Kitty 2F019

 

2019 NWSS Fiber Art Show Results 

Fiber Arts

1.    Hand Spun Dyed Shawl – David Amer

2.    Lead Rope – Steve Hill

3.    100% Yak Hat – Matthea Boatright

4.    Rocky Mountain Yak Hat – Erin Harlacher

5.    Handspun Yak Vest – Bob Stuplich

Skeins Class

1.    Yak & Silk – Kim Ramey



2019 NWSS Halter Show Results 

Overall Halter Champion

CCY John Deere 2C166-B0

Reserve Champion Female

SCR Jita 2F066

 Grand Champion Female

CCY John Deere 2C166-B0

Reserve Champion Male

HPY Diego Y053

Grand Champion Male 

2KR Alexander 2E014

Fall Bull Halter Class

No Entries 

Fall Heifer Halter Class

1.    PBF Ellie 2F044

2.     GLR Elsy 2F02 

Spring Bull Halter Class

1.    SCR Marley 2D065

2.    PBF Racer 2F042

3.    BCR Groot 2F014

4.    BCR Prince Albert 2F016 

Spring Heifer Halter Class

1.    SCR Jita 2F066

2.    PBF Indra 2F043

3.    BCR Kitty 2F019

4.    PBF Strawberry 2F041

5.    BCR Panda 2F020

Yearling Male Halter Class

1.    2KR Alexander 2E014

2.    CBC Arlo 2E151

Yearling Female Halter Class

No Entries

Two Year Old Male Halter Class

No Entries

Two Year Old Female Halter Class

1.    PBF Suvi 2D131

Aged Male Halter Class

1.    HPY Diego Y053

2.    BCR Alderado 2C155

Aged Female Halter Class

1.    CCY John Deere 2C166-B0

Youth Showmanship Class

1.    Carlice Cutright – CCY John Deere

2.    Chloe Hock – BCR Alderado

3.    Jack Terry – BCR Panda

4.    Sam Skiles – BCR Alderado

5.    Bailey Terry – BCR Panda 

 Adult Showmanship Class

No Entries

Outfitter Class

1.    Carlice Cutright

2.    Sam Skiles & Chloe Hock